Grecy, tradycyjną dla swej kuchni zupę fasolową przygotowują inaczej, niż ma w zwyczaju większość z nas – bez dodatku mięsa czy ziemniaków, za to z dużą ilością pomidorów, cebuli, selera naciowego oraz marchwi, koniecznie polaną aromatyczną oliwą, podawaną z czarnymi oliwkami oraz natką pietruszki. Fasola w takim towarzystwie jest znacznie lepiej strawna, a zupa – choć bardzo sycąca – jest zdecydowanie lżejsza i silniej odżywcza. Warzywa nadają jej świeżości, a oliwa tego swoistego charakteru, który od razu przywodzi na myśl upalne słońce. Na marginesie: u mnie leje od rana 😉
Składniki na około 6 porcji:
- 1 szklanka suchej białej fasoli, najlepiej małej odmiany, np. cannellini
- 2 cebule
- 4 ząbki czosnku
- 4 łodygi selera naciowego
- 4 nieduże marchewki
- 500 – 600 g świeżych pomidorów lub krojonych pomidorów w zalewie
- 3 łyżki oliwy extra virgin
- nierafinowana sól, przyprawy i zioła: 3 duże liście laurowe, 1 łyżeczka kurkumy, 1/2 łyżeczki mielonej kozieradki, czarny pieprz, 1/2 łyżeczki tymianku, 2 łyżeczki oregano
- 1 1/2 l wody
- spora garść czarnych oliwek bez pestek, pokrojonych na plasterki
- posiekana natka pietruszki
Fasolę przełożyć do miski, zalać obficie świeżą wodą i odstawić do namoczenia na 8 – 12 godzin. Po tym czasie fasolę odcedzić, przepłukać i przełożyć do garnka. Zalać wodą i zagotować. Gotować na większym ogniu bez przykrycia przez 10 minut, następnie ponownie fasolę odcedzić i przepłukać. Jeszcze raz przełożyć do garnka (garnek również wypłukać), zalać 1 1/2 l świeżej wody, zagotować. Gotować bez przykrycia kolejne 10 minut, zbierając powstającą pianę. Po tym czasie dodać liście laurowe, zmniejszyć ogień i gotować pod przykryciem 20 minut.
Cebulę pokroić w kostkę, czosnek posiekać. Łodygi selera i marchewkę pokroić na średniej grubości plasterki, pomidory sparzyć, obrać ze skóry i pokroić na nieduże kawałki. Warzywa wraz z tymiankiem, oregano, kozieradką i kurkumą dodać do gotującej się fasoli, doprowadzić do wrzenia na maksymalnym ogniu, po czym zmniejszyć ogień i gotować pod przykryciem przez około 40 minut, aż fasola i warzywa będą miękkie (miękkość fasoli sprawdzić już po około 30 minutach). Po ugotowaniu zupę zdjąć z ognia, doprawić solą i pieprzem, dodać oliwę. Podawać z plasterkami czarnych oliwek, obficie posypaną natką pietruszki.
Smacznego!
- Jeśli używana jest większa fasola, np. odmiana Jaś, należy wydłużyć czas jej gotowania przed dodaniem warzyw o około 15 – 20 minut.

