Jakby na przekór temu, że w moim rodzinnym domu naleśniki jadało się głównie na słodko i z rzadka, teraz, kiedy „dowodzę” własną kuchnią, przygotowuję na ogół – i też ze znacznie większą częstotliwością – naleśniki wytrawne. Moje naleśniki powstają z pełnych zbóż, a za ich nadzienie zwykle służą różnorodne warzywa. Jak dzisiaj, kiedy przygotowałam naleśniki gryczane bez dodatku jajek czy mleka, smażone bez tłuszczu i podawane z rukolą oraz pieczonymi paprykami, cukiniami i marchewką, wszystko polewając sosami jogurtowymi. W ten nieskomplikowany sposób zaserwowałam proste, zdrowe i odżywcze danie, które kusiło kolorami oraz smakiem 🙂
Składniki na 6 dużych naleśników (smażonych na patelni o śr. 28 cm):
- 1 szklanka (150 g) mąki gryczanej
- 2 lekko czubate łyżki mąki ziemniaczanej
- około 350 – 400 ml wody (najlepiej gazowanej)
- szczypta soli
- 1/2 łyżeczki czarnuszki (opcjonalnie)
- odrobina oleju do smażenia (opcjonalnie)
Mąki i sól wraz z czarnuszką przesypać do miski, wymieszać dokładnie trzepaczką. Stopniowo dodawać wodę, energicznie mieszając całość trzepaczką do otrzymania gładkiego ciasta naleśnikowego o konsystencji śmietany. Ciasto odstawić na 15 – 30 minut.
Patelnię z nieprzywierającą powłoką bardzo dobrze rozgrzać (to ważne). Przed smażeniem pierwszego naleśnika na powierzchni patelni można rozprowadzić odrobinę oleju. Ciasto wymieszać chochlą, nabrać porcję ciasta i wylać na gorącą patelnię, kulistymi ruchami patelni równomiernie rozprowadzić ciasto cienką warstwą po całej powierzchni. Smażyć około minutę, kiedy brzegi naleśnika zaczną odchodzić, naleśnik delikatnie podważyć szeroką łopatką i przewrócić na drugą stronę, smażyć jeszcze około pół minuty. Kontynuować do wyczerpania ciasta.
Na gotowe naleśniki wykładać rukolę lub np. listki młodego szpinaku oraz upieczone warzywa, składać w kieszonki lub zawijać w rulony, podawać np. z sosami jogurtowymi.
Pieczone warzywa:
- 1 czerwona papryka
- 1 żółta papryka
- 1 średnia marchewka
- 2 małe cukinie
- 2 łyżki oleju
- nierafinowana sól, czarny pieprz, łyżeczka suszonego oregano
Papryki pozbawić gniazd nasiennych i pokroić w paski (około 1,5-cm grubości), przełożyć do dużego naczynia do zapiekania lub na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, polać olejem, posypać sporą szczyptą soli i wstawić do piekarnika nagrzanego do 175°C. Piec 15 minut.
Marchewkę przy pomocy obieraczki do warzyw pokroić na długie paski. Do piekących się papryk dodać marchewkę, delikatnie wymieszać i ponownie wstawić do piekarnika na 10 minut. Cukinię również pokroić na paski, dodać do pozostałych warzyw, posypać suszonym oregano oraz jeszcze odrobiną soli, delikatnie wymieszać – całość piec kolejne 5 – 10 minut, aż warzywa będą miękkie. Po wyjęciu z piekarnika doprawić czarnym pieprzem.
Sosy jogurtowe:
- pikantny: 5 łyżek gęstego jogurtu roślinnego lub zwierzęcego, harissa (pasta z papryczki chilli i czosnku) do smaku
- ze szczypiorkiem: 5 łyżek gęstego jogurtu roślinnego lub zwierzęcego, pół pęczka posiekanego szczypiorku, sól i pieprz do smaku
Smacznego!
- Jeśli wolisz, paprykę możesz pokroić w niedużą kostkę, marchewkę w talarki a cukinię w plastry; warzywa wymieszać z olejem, solą oraz oregano i wszystkie piec równocześnie, przez około 20 minut, do miękkości.
- Naleśniki z powyższego przepisu będą równie świetnie smakować ze słodkimi dodatkami, wówczas, rzecz jasna, do ciasta nie należy dodawać czarnuszki czy też innych przypraw.
