Nic tak skutecznie nie rozgrzewa organizmu jak porcja gorącej, solidnie doprawionej i odżywczej zupy. A jeśli szukać inspiracji do przygotowania aromatycznych i rozgrzewających potraw, to koniecznie w rejonach północnej Afryki. Tamtejsza kuchnia słynie z bogactwa przypraw, których dobroczynne działanie jest tak ważne zwłaszcza w chłodniejszych porach roku. Jeśli marokańskie dania wydają się Wam nazbyt egzotyczne, to bez obaw – składniki poniższej zupy są łatwo dostępne (z małym wyjątkiem pasty z chilli, którą można jednak zastąpić świeżą papryczką), a samo jej przygotowanie jest nad wyraz proste. Komu doskwiera chłód, a przeziębienie zagląda w oczy, ten niech czym prędzej zabiera się do pracy 😉
Składniki na 4 porcje:
- 2 nóżki z kurczaka
- około 300 g miąższu dyni
- 2 średnie czerwone papryki
- 1 średnia żółta papryka
- 1 nieduża czerwona cebula
- 2 łodygi selera naciowego
- 3 ząbki czosnku
- 2 garście młodego szpinaku
- 2 łyżki rodzynek (niesiarkowanych)
- 2/3 szklanki pomidorów krojonych wraz z zalewą, z puszki (lub świeżych, pozbawionych skóry i pokrojonych w niedużą kostkę)
- 1 – 2 łyżeczki harissy (opcjonalnie) lub posiekana ostra papryczka (ilość według uznania)
- drobno otarta skórka z 1 cytryny + 1 łyżka soku z cytryny
- 1 łyżka oliwy
- nierafinowana sól i przyprawy: po 2 łyżeczki cynamonu, mielonego kuminu i kolendry, po 1 łyżeczce słodkiej papryki i kurkumy
- 750 ml bulionu warzywnego/z kurczaka lub wody
- posiekana natka pietruszki lub kolendra do podania
Cebulę pokroić na cienkie półplasterki, seler na cienkie paseczki, papryki i dynię w około 1,5-cm kostkę (dynię hokkaido można pokroić wraz ze skórą, inne rodzaje dyni należy obrać), czosnek drobno posiekać. Nóżki kurczaka pozbawić skóry, mięso odkroić z kości i pokroić w około 2-cm kostkę.
Do rozgrzanego garnka o grubym dnie wlać oliwę, dodać cebulę, seler, czosnek i 2 łyżki wody oraz odrobinę soli – poddusić na niedużym ogniu, często mieszając przez 5 – 6 minut, aż cebula zmięknie (jeśli składniki przywierają do dna, dodać więcej wody). Dodać przyprawy wraz z harissą lub drobno posiekaną ostrą papryczką, poddusić przez kilkanaście sekund. Dodać kawałki kurczaka, przesmażyć całość przez minutę, często mieszając (ponownie, jeśli jest taka potrzeba dodać odrobinę wody). Dodać paprykę i dynię – wymieszać. Wlać bulion/wodę, posolić (zależnie od tego czy używana była woda, czy solony bulion), zagotować, po czym gotować pod przykryciem na minimalnym ogniu przez 20 minut. Dodać pomidory i gotować dalsze 20 minut.
Zupę zdjąć z ognia, doprawić ewentualnie solą i pieprzem do smaku, dodać skórkę i sok z cytryny, szpinak (większe liście poszarpać/pokroić na mniejsze kawałki) – wymieszać i pozostawić na chwilę pod przykryciem, by szpinak zmiękł. Przed podaniem posypać natką pietruszki lub kolendrą.
Smacznego!
- Jeśli chcesz, by zupa była jeszcze bardziej sycąca, możesz dodać do niej około pół szklanki czerwonej soczewicy, uprzednio dobrze wypłukanej i namoczonej przez kilkanaście minut (soczewicę dodaj wraz z pomidorami).
- Zupa będzie świetnie smakować również w wersji wegańskiej, gdzie kurczaka zastąpi ciecierzyca. Wcześniej ugotowaną ciecierzycę (lub z puszki) należy dodać na kilka minut przed końcem gotowania zupy. Jeśli zupa przygotowywana jest bez mięsa, można skrócić czas jej gotowania o 10 minut.
- Zupę można serwować z dodatkiem jogurtu, dla przełamania jej ostrego smaku.
